logo

Oldalainkat 282 vendég böngészi

HÍREK

MEGALAKULT A MAGYAR ÍRÓSZÖVETSÉG DIGITÁLIS IRODALMI MUNKACSOPORTJA

  A Magyar Írószövetség Digitális Munkacsoportjának alapítói Király Farkas, akit egyúttal vezetőnek választottak, Sütő Csaba András, Szalai Zsolt, Vincze Ferenc és Szentmártoni János, a szövetség elnöke. A munkacsoport célja a Magyar Írószövetség modernizálásának folytatása, a versenyképesség fokozása. A digitális kultúra lehetőségeiről kiadói szakemberek, online lapok, portálok szerkesztőinek, bloggerek bevonásával rendszeres vitafórumok és ankétok megrendezésével kívánja tájékoztatni a tagságot és a szélesebb közönséget. További feladatainak tekinti az irodalmi művek digitalizálását, az archiválási rendszer egységesítését, az ’56-os virtuális emlékszoba anyagának digitális feldolgozását. Céljaik megvalósításában az online kultúrában járatos irodalmárok (Papp Tibor, Szkárosi Endre, Vass Tibor) mellett külső szakemberek bevonását is tervezik. Ennek költségeit a szövetség segítségével, valamint pályázati forrásokból fedezi majd a Digitális Munkacsoport. Bemutatkozásképp tavaszra egy figyelemfelkeltő akcióval készülnek. (Magyar Írószövetség, OS, MTI)

 
VOLLEIN FERENC SZÍNVARÁZSLAT CÍMŰ KIÁLLÍTÁSA

Vollein Ferenc, a MOL ÚJ Európa Alapítvány Tehetségtámogató Program győztese, Zalaegerszeg MJV művészeti ösztöndíjasa, a Zalaegerszeg-Landorhegyi Általános Iskola 8. osztályos tanulója Színvarázslat című kiállításának megnyitójára 2014. január 24-én (pénteken) 17 órától kerül sor a Győr-Szabadhegyi József Attila Művelődési Házban(9028 Gyõr, Móra F. tér 1., tel./fax: 421-740). Köszöntőt mond: Rózsavölgyi László, Győr MJV Oktatási-, Kulturális-, Sport- és Turisztikai Bizottságának elnöke: A kiállítást megnyitja: Szalai Zsolt költő, kritikus. Közreműködnek: a Kodály Zoltán Általános Iskola tanulói. A kiállítás február 26-ig hétköznap 10-16 óráig látogatható.

 

 
A HÁBORÚ ÉS HÁBORÚ TELJES KIADÁSA MEGJELENT KRASZNAHORKAI LÁSZLÓ 60. SZÜLETÉSNAPJÁRA

Krasznahorkai László 60. születésnapjára a Magvető megjelentette a Háború és Háború című regény javított és teljes kiadását. Az író elmondta: a kötetben helyet kapott a Megjött Ézsaiás című, a regény előzményének is tekinthető levél, emellett számos apróbb javítást is végrehajtott a szövegen. A hatvanadik születésnapról szólva megjegyezte, hogy a kerek évfordulót programsorozattal ünneplik K.L. 6.0 címmel, ennek keretében január 21-én a Petőfi Irodalmi Múzeumban hat kiváló kritikus arra a kérdésre keresi majd a választ, hogy hol van Krasznahorkai helye a magyar irodalomban, ezután az ELTE szervez felolvasóestet, majd a Szépművészeti Múzeumban Krasznahorkai László egy performansz keretében mutatja be a The Bill címen megjelentetett angol nyelvű kötetét Palma Vecchióról. Végül március 10-én a Rózsavölgyi Szalonban Jeles András rendezi azt a búcsúestet, amelyen Eszenyi Enikő, Fullajtár Andrea, Máté Gábor és Gelányi Bence mutatják be Krasznahorkai László irodalmi univerzumát. (MTI)

szantai borito

 Az év gyerekkönyve  (Erdélyi Magyar Írók Ligája)

Szántai János A Jó, a Rossz, a Csúnya és egyéb mesebeli párbajok

VÁRNAGY MÁRTA PDF Nyomtatás
FacebookGoogle bookmark

Szakadát


Álló egyenes, fekvő egyenes. A kisfiú ír, apa sétál. Az álló egyenesből öt sor kész, a fekvőből három. Apa hátratett kézzel járkál, ajtótól ablakig, pár másodpercig áll, nézi a szemközti házat, a sárga levelű akácokat. Megfordul, katonás léptekkel újra végigmegy a szobán, a fiához ér, simít egyet a szöszke hajon, köszörüli a torkát.

A kisfiú iparkodik a leckével. Nézi a füzetét, vigyáz a könyökére, minden sor után megemeli, nehogy szamárfület gyűrjön a lap sarkára. A tanító néni mindig megdicséri, az övé a legszebb házi feladat az egész osztályban. A fejét oldalra hajtja, nézi a vonalakat, elég szabályosak-e.

A fekvő egyenesekből is megvan mind az öt sor, a kisfiú piros meg kék ceruzát választ, karikát, pontot, vonalat rajzol, ez a díszítősor, a mintát ő találta ki, a tanító néni csak azt mondta, szép színes legyen. Legszívesebben lovat rajzolna, de az sose sikerül, még ügyetlen, összekeni az arcát, ahogy maszatos kézzel törölgeti a könnyeit. Kérdezné, mikor mennek a Szakadáthoz, nem mer szólni, a Szakadát messze van. Most iskolába jár itthon, nagyfiú, elmúlt hat éves.

Apa sétál, a kisfiú ír. Ezen a nyáron hosszan vonatoztak, először ült a székely körvasúton, tata várta őket az állomáson. Apa csak annyit mondott, itt az úrfi, és kézen fogva vezette a nagyapjához a kisfiút. Este a kis házban aludt tatával, ezt csak neki, a magyarországi unokának szabad. Tata minden reggel megfőzi a teát, mézet tesz bele, korondi bögrébe önti, és azt mondja, idd meg, fiam. Ilyen tea nincs több a világon, jó szagú, jó ízű, tata gyűjti hozzá a gyógyfüvet, ez az orvossága.

Apáék nyáron a nagyházban laktak, ahol mindenki elfér az ebédlőasztal körül, az erdélyiek, a magyarországiak, az egész család. Az erdélyi unokatestvérek csúfolódósak, de tata előtt nem mernek csúfolódni, ezért nem megy velük játszani, hiába hívják, inkább hallgatja a felnőtteket, nézelődik, süteményt eszeget, és vigyáz a terítőre, le ne morzsázza. Annyi érdekeset mondanak, a kisfiú elképzeli, óvatosan vesz még egy szeletet. Az asztal alatt a lábával harangoz, közben arra gondol, hogy apa itt nőtt fel, ebben a házban, ezen az udvaron, tatával, mamával, a testvéreivel, a szász dajkájával. Kavarog a kisfiú fejében, hogy apa nem magyarul tanult beszélni, hanem szászul, és harcolt a Donnál a székely hadosztállyal, ez éppen olyan távoli történet, mint a Mátyás király. Azt se érti, hogy apa nem maradt Erdélyben, átjött a határon a háború után, a családból egyedül. Mama nemsokára meghalt, még a kisfiú születése előtt, és apa nem lehetett ott az édesanyja temetésén, nem kapott útlevelet, mert Magyarországon élt. Ezt egyáltalán nem érti, csak azt látja, hogy a felnőttek sírnak ezen, ő pedig akkor sem sírhat, ha elesik, és vérzik a térde.

Tata minden este mesélt, sokszor csak úgy, könyv nélkül, a királyfiról, aki csillagösvényen jár, vezeti a székely népet. Jövő nyáron is mesél majd, utána megsimítja a haját, feküdjünk, fiam. A kisfiú látja a királyfit, kardja van, székelyek vezére, ha megnő, neki is lesz kardja, és nem engedi bántani a székelyeket.

Mikor megyünk a Szakadáthoz, majd holnap, fiam, ezzel alszik el, hallja a Nyárád csobogását, itt úgy mondják, mondikál, látja a meder alját, a víz tiszta, szikrázik a nap a nedves köveken. A hideg víz csikolja a bőrét, nem langyos, mint Szovátánál a Medve-tó. Szereti a Nyárád vizét, ezt a hideg csiklandozást, inni lehet belőle, olyan tiszta, nem fél, pedig nagy a sodrása, mégis itt tanult meg úszni, nem a Medve-tóban.

A Szakadátnál a Nyárád még kicsi folyó, éppen összeillenek, kicsi fiú a kicsi folyóval. Az iskolában hiába magyarázta a gyerekeknek, hogy otthon, Erdélyben, a Nyárád meredek partoldala, az a Szakadát, tele madárfészekkel, a víz mindig alámossa, szakít belőle egy darabot, viszi tovább, és hogy nyár volt, úszott a folyóban. Nem értettek a fiúk semmit.

A lecke kész, a tolltartóba egyenként pakolja a ceruzákat, fa fedele van, nem könnyű bezárni. Apa sétál.

 


( 4 Votes )
 
  • Bíró József
  • Balázs Tibor
  • Erdős Virág
  • Ewa Lipska
  • Finy Petra
  • Kirilla Teréz
  • Kovács Bea
  • Magolcsay Nagy Gábor
  • Makai Máté
  • Mezey Alexa
  • Nagy Koppány Zsolt
  • Németh Dorka
  • Nyerges Gábor Ádám
  • Radu Aldulescu
  • Rhédey Gábor
  • Sirokai Mátyás
  • Szkárosi Endre
  • Takács Éva
  • Vass Tibor
  • Wislawa Szymborska
  • Zólya Andrea Csilla
  • Zsille Gábor
Főoldal
E-könyveink Ambroobook
Keresés
Ambroozia a facebookon
Lapteteje