logo

Oldalainkat 11 vendég böngészi

HÍREK

MEGALAKULT A MAGYAR ÍRÓSZÖVETSÉG DIGITÁLIS IRODALMI MUNKACSOPORTJA

  A Magyar Írószövetség Digitális Munkacsoportjának alapítói Király Farkas, akit egyúttal vezetőnek választottak, Sütő Csaba András, Szalai Zsolt, Vincze Ferenc és Szentmártoni János, a szövetség elnöke. A munkacsoport célja a Magyar Írószövetség modernizálásának folytatása, a versenyképesség fokozása. A digitális kultúra lehetőségeiről kiadói szakemberek, online lapok, portálok szerkesztőinek, bloggerek bevonásával rendszeres vitafórumok és ankétok megrendezésével kívánja tájékoztatni a tagságot és a szélesebb közönséget. További feladatainak tekinti az irodalmi művek digitalizálását, az archiválási rendszer egységesítését, az ’56-os virtuális emlékszoba anyagának digitális feldolgozását. Céljaik megvalósításában az online kultúrában járatos irodalmárok (Papp Tibor, Szkárosi Endre, Vass Tibor) mellett külső szakemberek bevonását is tervezik. Ennek költségeit a szövetség segítségével, valamint pályázati forrásokból fedezi majd a Digitális Munkacsoport. Bemutatkozásképp tavaszra egy figyelemfelkeltő akcióval készülnek. (Magyar Írószövetség, OS, MTI)

 
VOLLEIN FERENC SZÍNVARÁZSLAT CÍMŰ KIÁLLÍTÁSA

Vollein Ferenc, a MOL ÚJ Európa Alapítvány Tehetségtámogató Program győztese, Zalaegerszeg MJV művészeti ösztöndíjasa, a Zalaegerszeg-Landorhegyi Általános Iskola 8. osztályos tanulója Színvarázslat című kiállításának megnyitójára 2014. január 24-én (pénteken) 17 órától kerül sor a Győr-Szabadhegyi József Attila Művelődési Házban(9028 Gyõr, Móra F. tér 1., tel./fax: 421-740). Köszöntőt mond: Rózsavölgyi László, Győr MJV Oktatási-, Kulturális-, Sport- és Turisztikai Bizottságának elnöke: A kiállítást megnyitja: Szalai Zsolt költő, kritikus. Közreműködnek: a Kodály Zoltán Általános Iskola tanulói. A kiállítás február 26-ig hétköznap 10-16 óráig látogatható.

 

 
A HÁBORÚ ÉS HÁBORÚ TELJES KIADÁSA MEGJELENT KRASZNAHORKAI LÁSZLÓ 60. SZÜLETÉSNAPJÁRA

Krasznahorkai László 60. születésnapjára a Magvető megjelentette a Háború és Háború című regény javított és teljes kiadását. Az író elmondta: a kötetben helyet kapott a Megjött Ézsaiás című, a regény előzményének is tekinthető levél, emellett számos apróbb javítást is végrehajtott a szövegen. A hatvanadik születésnapról szólva megjegyezte, hogy a kerek évfordulót programsorozattal ünneplik K.L. 6.0 címmel, ennek keretében január 21-én a Petőfi Irodalmi Múzeumban hat kiváló kritikus arra a kérdésre keresi majd a választ, hogy hol van Krasznahorkai helye a magyar irodalomban, ezután az ELTE szervez felolvasóestet, majd a Szépművészeti Múzeumban Krasznahorkai László egy performansz keretében mutatja be a The Bill címen megjelentetett angol nyelvű kötetét Palma Vecchióról. Végül március 10-én a Rózsavölgyi Szalonban Jeles András rendezi azt a búcsúestet, amelyen Eszenyi Enikő, Fullajtár Andrea, Máté Gábor és Gelányi Bence mutatják be Krasznahorkai László irodalmi univerzumát. (MTI)

szantai borito

 Az év gyerekkönyve  (Erdélyi Magyar Írók Ligája)

Szántai János A Jó, a Rossz, a Csúnya és egyéb mesebeli párbajok

KÁKONYI LUCIA PDF Nyomtatás
FacebookGoogle bookmark

Szalamandra-kürtő

 

Mit szarakodik annyit? Miért nem mászik már gyorsabban? Kefi még jobban behajolt a víznyelő szájába, szöghaja most is elállt, nyakán kidagadtak az erek, feje vörös lett. Húzni próbálta a hegymászó kötelet, segíteni akart Borinak, de az ellentartott. Ne segíts, kérlek, ne segíts, majd egyedül, motyogta a lány, de a fiú ezt nem hallhatta odafönn.

Bori a kürtő nyirkos falához nyomta hátát, sáros bakancsát a csúszós köveknek feszítette; traverzolva haladt felfelé. Közben meredten bámulta a cipőjére száradt barlangi agyagot. Lélősi tanár úr eligazítására gondolt, hogy semmiképpen se koszolják össze a falat, mert nagyon szép fehér kalcitkiválások figyelhetők meg. A lány jobb kezével a vékony barlangászkötélbe kapaszkodott, balkezében egy dermedt szalamandrát tartott. A nyákos fal hűsítette Bori hátát. Dopplerként erősítette fel szapora szívdobogását. Elszámolt százig, de nem csendesedett. Énekelni kezdett. Hamisan, másképp nem tudott. Ej, haj, száll az ének, zeng az ének, szép az élet. Ej, haj, úttörőnek kedve mindig jó. Ez bejött. Megindult felfelé. Jobb láb, bal láb, jobb kar húz, a hát is elmozdul, aztán újra befeszít. Métereket haladt felfelé. Mit is mondott Lélősi, hogy tizenöt méter mély? Akkor a kürtő egyharmadánál járhat. Izzadt tenyerében mocorgott a szalamandra. Jaj, csak azt ne, nem eshetsz le. Újra énekelni kezdett. Egy a jelszónk, a béke, harcba boldog jövőért megyünk, egy nagy cél érdekében…

Baszd meg, ez énekel! Ne énekelj, hanem mássz! Most már alulról is rángatták a kötelet. Lába remegett, először csak a bal, aztán a jobb is átvette. Apjára gondolt, annak hétvégi monológjaira. Édeslányom, mások a te korodban kicsípik magukat, tánciskolába mennek vagy buliba, te meg a fejedbe nyomod azt a kurva sisakot, és lemész a föld alá. Normális dolog ez? Ilyenkor apjára mosolygott, puszit nyomott kopaszodó feje búbjára, begyömöszölte a barlangász overállt a hátizsákba, és megígérte, hogy jövőre beiratkozik a tánciskolába. Anyja csak annyit mondott, vigyázz magadra kislányom, és megsimogatta.

Bori érezte, hogy az izzadság már nem áll meg a bugyija korcánál, hanem folyik tovább a fenékvájatában. Azt fogják hinni, hogy bepisilt. Meleg lé folyt a kötelet szorító tenyerén is. Fejlámpájával odavilágított, a kötél piros volt. Nem baj, lényeg, hogy a szalamandra megnyugodott, még vagy hét méter lehet.

Bal láb, jobb láb, jobb kéz húz, bal láb, jobb láb, jobb kéz húz. Már mind a két lába veszettül rángatózott. Felnézett. A kötelet tartó fiú amorf feje betöltötte a barlangszáját. A lány érezte, hogy a lába zsibbad és merevedik. Na nem, ez nem lehet igaz, gondolta. Közben hallotta Lélősi hangját, hogy csak a legkeményebbek jöjjenek. Ez nem gyerekjáték. Húsz kilométer gyaloglás, tizenöt méter leereszkedés, és hágcsót nem hoznak. Túl nehéz. Kötélen megy a dolog, majd biztosítják egymást. Aztán két-három óra barlangmászás, majd vissza.

A lába nem mozgott. Véres tenyere a kötélhez ragadt. Egy ideje már állt. Hallotta Kefi hangját fölülről, kössetek ki a fához, és tartsatok feszesen! Gyere még egy métert, csak egyet, és akkor kihúzlak, kiabált le a fiú.

Bori torkában nagy gombóc nőtt, szeme előtt összefolytak a vonalak, fent eltűnt a kócos fej, helyette az ég egy pici darabja remegett, meg a nyárfák sárga levelei. Szép volt az idei ősz.

Bori azon vette észre magát, hogy húga kedvenc dalát dúdolja, egy kis malac, töf-töf-töf, hogy újra látja Kefi vörös fejét a barlangnyílásban, és hogy halad felfelé.

A fiú csípőig belógott a kürtőbe, összekulcsolta karját Bori hóna alatt, és egy lendülettel kirántotta. A lány rekedten kiabált, vigyázz, a szalamandra! Hülye vagy? Felhoztad?

Bori aznap éjjel nem aludt. Túl fáradt volt hozzá. Másnap iskolába ment. Az aulában egy neonzöld óriásplakát hirdette, hogy a Horizont tánciskola új tanfolyamot indít kezdőknek. Jelentkezés a 369-160-as telefonszámon. Tollat keresett. Felírta tenyerébe a számot.

 

 

Átlag hétfő

 

A félig elégett cigarettát Bori a bejárat melletti „Köszönöm, hogy észrevettek” hulladékgyűjtőbe dobta. A gyomra táján a szokásos szorítás. Húsz éve dolgozott a patológián, nap mint nap újabb corpusok, és reggelente még most is elfogta a jól eső izgalom. Várt. Tartogatta a gyomrában összegyűlt bizsergést.

A klinkertéglás épületben beszívta a rothadó hús formalinnal keveredő, édeskés illatát. A takarítónő ugyan sarkig tárta az ablakokat, de a szagot nem lehetett kiszellőztetni. A testet már bekészítette a segédápoló. Ma kit szolgál fel, Jani bá?, kérdezte tőle. Naponta feltette a kérdést, és a férfi mindig úgy tett, mintha először hallaná. Negyvenes nő, mondta, és mosolyogva rágcsált egy kiflivéget. De nem olyan csinos, mint a doktornő. Gyors mozdulattal rántotta le a leplet. Egy morzsa a corpus hajára esett. Az arc ismerősnek tűnt. Jani bá a kiflivéggel a szájában citálta az adatokat: Solymosi Laura, negyvennégy éves, 2012. május 20-án otthonában holtan találták. Bori alaposabban megnézte az arcot. Gyerekkori bálványa feküdt az asztalon, kiterítve, hájgyűrűkkel körbepárnázva, rövidre nyírt, mákos hajjal, petyhüdt ajakkal. Bori szánalmat, megdöbbenést, szomorúságot akart érezni, de csak arra a szivárványszínű radírra tudott gondolni, amit Laura külkeres apja hozott németből. Szép nagy radír volt. Laura megdörzsölte valamelyik színt, és illatos lett a papír is meg a keze is. A zöld görögdinnye-, a piros eper-, a sárga meg citromillatú. Borit majd megette a fene, hogy neki is legyen ilyen színes-szagos radírja. Az ő apja, ha nagy ritkán kiküldetésbe ment, csak hasznos ajándékokat hozott: lasztexnadrágot, pulóvert vagy zoknit. A leghaszontalanabb meglepetése egy Lux szappan volt. Bori évekig őrizte szekrényében a bugyijai között.

Színes radír és indiai bőr tornazsák. Boriét vagy a nagymamája varrta, vagy a Hattyú utcai háztartási boltban vett egy viaszosvászon zsákot három ötvenért. De Bori legjobban Laura rózsaszínű köntösét szerette. Kamaszodtak, és szombatonként tánciskolába jártak. Laura trapéznadrágban és színes tunikákban. A tánctanár csak vele táncolt. Egyik szombaton Laura nem jött, Borira meg rátapadt egy pattanásos képű fiú. Haza akarta kísérni, nem tudott szabadulni tőle. Lauráék háza előtt azt hazudta, hogy ott lakik, és felment hozzájuk. Az édesanyja nyitott ajtót. Nem hívta be Borit, inkább kiküldte hozzá a lányát. Akkor látta meg Bori a habos köntöst. Laura loknis sötét fürtjei szétterültek a rózsaszín anyagon. Bori zavartan topogott, megtapogatta a kötött sapka alá gyűrt, hullámcsattal félretűzött haját.

A farsangra csak otthon készített jelmezben lehetett benevezni. Bori édesanya ezüstpapírba bugyolált kartoncsillagokat varrt lánya sötétkék ruhájára, szöghajába is ezüst csillagokat tűzött. Gyönyörű éjkirálynő leszel, bátorította Borit. Laura holland lánynak öltözött. Apjától kapta a jelmezt: fapapucs, fehér kalap, holland népviselet. Megengedte, hogy Bori mellé álljon, és együtt fényképezkedjen vele. Bori sokáig a füzettartójában őrizte a képet.

Laura csak a gebines Berger Renivel barátkozott. Súgtak-búgtak, és Borit már a születésnapi bulijukba sem hívták meg. Aztán Reninek fiúja lett, egy negyedikes gimnazista. Mindig a fiúval lógott. Laura meg észrevette Borit. Együtt vihogtak a téren. Aztán másfelé ment a két lány. Évek múltak el anélkül, hogy találkoztak volna. Bori hallotta, hogy Laura fogtechnikus lett, a Fogtechnikai Vállalat kiváló dolgozója. Meglepődött. Miért nem fogorvos? Okos volt és szorgalmas.

A húszéves osztálytalálkozón a Mamma Rosában Laura az asztalfőn ült. Duplán rendelte a sört. A második kör után a pincér literes korsóban hozta. Bori utoljára a Búza téri csarnok alagsorában látta. A kínainál árult. Ezres naponta, mondta. Szürke volt és táskás szemű. Család?, kérdezte Bori. Legyintett. Van egy kutyám, újfundlandi. Értem, mondta Bori és elköszönt.

A doktornő az órájára nézett. Fél kilencre járt. Ideje volt munkához látni. Az olló átroppantotta a bordákat, felmetszette a hasat, feltárultak a belek. Diktálni kezdett.

 


( 1 Vote )
 
  • Bíró József
  • Balázs Tibor
  • Erdős Virág
  • Ewa Lipska
  • Finy Petra
  • Kirilla Teréz
  • Kovács Bea
  • Magolcsay Nagy Gábor
  • Makai Máté
  • Mezey Alexa
  • Nagy Koppány Zsolt
  • Németh Dorka
  • Nyerges Gábor Ádám
  • Radu Aldulescu
  • Rhédey Gábor
  • Sirokai Mátyás
  • Szkárosi Endre
  • Takács Éva
  • Vass Tibor
  • Wislawa Szymborska
  • Zólya Andrea Csilla
  • Zsille Gábor
Főoldal
E-könyveink Ambroobook
Keresés
Ambroozia a facebookon
Lapteteje