logo

Oldalainkat 6 vendég böngészi

HÍREK

MEGALAKULT A MAGYAR ÍRÓSZÖVETSÉG DIGITÁLIS IRODALMI MUNKACSOPORTJA

  A Magyar Írószövetség Digitális Munkacsoportjának alapítói Király Farkas, akit egyúttal vezetőnek választottak, Sütő Csaba András, Szalai Zsolt, Vincze Ferenc és Szentmártoni János, a szövetség elnöke. A munkacsoport célja a Magyar Írószövetség modernizálásának folytatása, a versenyképesség fokozása. A digitális kultúra lehetőségeiről kiadói szakemberek, online lapok, portálok szerkesztőinek, bloggerek bevonásával rendszeres vitafórumok és ankétok megrendezésével kívánja tájékoztatni a tagságot és a szélesebb közönséget. További feladatainak tekinti az irodalmi művek digitalizálását, az archiválási rendszer egységesítését, az ’56-os virtuális emlékszoba anyagának digitális feldolgozását. Céljaik megvalósításában az online kultúrában járatos irodalmárok (Papp Tibor, Szkárosi Endre, Vass Tibor) mellett külső szakemberek bevonását is tervezik. Ennek költségeit a szövetség segítségével, valamint pályázati forrásokból fedezi majd a Digitális Munkacsoport. Bemutatkozásképp tavaszra egy figyelemfelkeltő akcióval készülnek. (Magyar Írószövetség, OS, MTI)

 
VOLLEIN FERENC SZÍNVARÁZSLAT CÍMŰ KIÁLLÍTÁSA

Vollein Ferenc, a MOL ÚJ Európa Alapítvány Tehetségtámogató Program győztese, Zalaegerszeg MJV művészeti ösztöndíjasa, a Zalaegerszeg-Landorhegyi Általános Iskola 8. osztályos tanulója Színvarázslat című kiállításának megnyitójára 2014. január 24-én (pénteken) 17 órától kerül sor a Győr-Szabadhegyi József Attila Művelődési Házban(9028 Gyõr, Móra F. tér 1., tel./fax: 421-740). Köszöntőt mond: Rózsavölgyi László, Győr MJV Oktatási-, Kulturális-, Sport- és Turisztikai Bizottságának elnöke: A kiállítást megnyitja: Szalai Zsolt költő, kritikus. Közreműködnek: a Kodály Zoltán Általános Iskola tanulói. A kiállítás február 26-ig hétköznap 10-16 óráig látogatható.

 

 
A HÁBORÚ ÉS HÁBORÚ TELJES KIADÁSA MEGJELENT KRASZNAHORKAI LÁSZLÓ 60. SZÜLETÉSNAPJÁRA

Krasznahorkai László 60. születésnapjára a Magvető megjelentette a Háború és Háború című regény javított és teljes kiadását. Az író elmondta: a kötetben helyet kapott a Megjött Ézsaiás című, a regény előzményének is tekinthető levél, emellett számos apróbb javítást is végrehajtott a szövegen. A hatvanadik születésnapról szólva megjegyezte, hogy a kerek évfordulót programsorozattal ünneplik K.L. 6.0 címmel, ennek keretében január 21-én a Petőfi Irodalmi Múzeumban hat kiváló kritikus arra a kérdésre keresi majd a választ, hogy hol van Krasznahorkai helye a magyar irodalomban, ezután az ELTE szervez felolvasóestet, majd a Szépművészeti Múzeumban Krasznahorkai László egy performansz keretében mutatja be a The Bill címen megjelentetett angol nyelvű kötetét Palma Vecchióról. Végül március 10-én a Rózsavölgyi Szalonban Jeles András rendezi azt a búcsúestet, amelyen Eszenyi Enikő, Fullajtár Andrea, Máté Gábor és Gelányi Bence mutatják be Krasznahorkai László irodalmi univerzumát. (MTI)

szantai borito

 Az év gyerekkönyve  (Erdélyi Magyar Írók Ligája)

Szántai János A Jó, a Rossz, a Csúnya és egyéb mesebeli párbajok

BORIÁN ELRÉD PDF Nyomtatás
FacebookGoogle bookmark

 

 

„Láttam, Uram, a hegyeidet”


(József Attila: Isten)

 

 

A csíkszeredai-pannonhalmi festőművész kiállítása 2012. november 30-ig látható a Bezerédj-kastély kiállítótermében.

hegyeim „Láttam, Uram, a hegyeidet / S olyan kicsike vagyok én” – kezdődik József Attila Isten című költeménye. Gaál András életút-képeire szabadon átalakítva alkalmazhatók ezek a sorok: ’Láttam, Uram, hegyeidet, s ennek festője lettem én.’ A Marosfői táj, Szárhegy, Délhegy, Viharvert katonasírok a Hargitán, Hegyeim című itt megtekinthető művek mind azt mutatják, hogy az alkotó „a hegyekre emeli szemét”, illetve odateszi a szívét, hogy hallja a földanya szívének dobbanását. Az Anyaság (1977) akvarelljének körbefolyó sávjai, olyanok, mint az erdélyi hegyek patakjai (Vizek eredete 1970, Forrás 1977) , vagy földsávjai (A mező ritmusa), amelyek az emberi élet alapjai. Az anya fejével, pontosabban hajával érinti a kozmikus földerőket, ahogy a gyermek az anyja arcát. A barna arcú anyát és gyermekét értelmezhetjük földanyának és a föld megszületett fiának. Gaál András a földanyát szeretettel nézi, akár kertészkedik, akár fest, a földet szépíti, újra teremti. Talán a Hortobágy szerelmesét, Madarász Gyulát, aki nemrég távozott el a földről, hasonlíthatjuk hozzá. Gaál András Őszi hangulat, Őszi impresszió című képeinek testvére Madarász Gyula Hortobágy ősszel és a Sárga ősz című műve. De mindkét kortárs, sőt látótárs alkotó láttatja a szépség, a szabadság hiányát is. Gondolhatunk az itt szemlélhető Tar oldalra vagy az Embertelen környezetre, illetve Madarász Gyula életművében a Pusztuló örökségünk képére.

Gaál András Bánat című alkotásának sötét tónusa (1966) jól kiegészíti az Anyaság örömtől szinte zenélő színeit, amelynek rokona a Feleségem (1963) sárga-zöld színárnyalatú meditatív akvarellje. Bánat nélkül nincs öröm, a szülés fájdalma nélkül nincs születésöröm. József Attila idézett költeményének is kulcsszava a bánat, mert az ember se szóval, se képpel, se tettel nem tudja magát, vágyait úgy kifejezni, ahogy szeretné, ahogy a hegyek, a füvek önmagukat adják: „S ágyam alatt hál meg a bánat: / Mért nem tudom hát sokkal szebben? / Mint a hegyek és mint a füvek / Szívükben szép zöld tüzek égnek / Hogy az elfáradt bogarak mind hazatalálnak, ha esteledik / S te nyitott tenyérrel, térdig csobogó nyugalomban / Ott állsz az utjuk végén –”.

Minden csak hasonlat, a természet, akár az emberi természet Janus-arcú, egyrészt ott élnek a megszépítő, éltető emlékek a szívben, és megadják a nélkülözhetetlen életenergiát a napi küzdelmekben. Az ércnél maradandóbb emlékek fejeződnek ki a szülőföldet idéző Marosfői táj-ban, a férfikor teremtő aranykorát a Szárhegyi műemlékek idézik meg, az új otthonra találás békéjét a Tóthegy eleveníti meg. A Magányos fenyő, az Elhagyott temető, a Túlélés szigete, a Havasi legelő, Vihar és Vihar II) másrészt viszont az erőről lassan lemondó, a küzdelmes békességű, az elveszett társakat sirató művész életérzése. A fiatal József Attila idézett versének utolsó sorai talán ezt a lemondást is elővételezik: „Meg nem zavarlak, én Uram, / Elnézel kis virágaink fölött.”

A konkrét látványt átlényegítő látásmódtól az elvontabb belső impressziók felé halad Gaál András külső-belső útja (Szárnyalás, Dallam, A mező ritmusa, Utak). A művész a „földszivárványt” keresi, az elveszett édent szeretné magában és a vásznon megteremteni. Keressük mi is, járjunk vele kép-útjain, hogy a föld zenéje, dallama szívünkben visszhangozza: „Láttam, Uram, a hegyeidet”.


( 0 Votes )
 
  • Bíró József
  • Balázs Tibor
  • Erdős Virág
  • Ewa Lipska
  • Finy Petra
  • Kirilla Teréz
  • Kovács Bea
  • Magolcsay Nagy Gábor
  • Makai Máté
  • Mezey Alexa
  • Nagy Koppány Zsolt
  • Németh Dorka
  • Nyerges Gábor Ádám
  • Radu Aldulescu
  • Rhédey Gábor
  • Sirokai Mátyás
  • Szkárosi Endre
  • Takács Éva
  • Vass Tibor
  • Wislawa Szymborska
  • Zólya Andrea Csilla
  • Zsille Gábor
Főoldal
E-könyveink Ambroobook
Keresés
Ambroozia a facebookon
Lapteteje